Acerola tabletki – bogactwo witaminy C

Nie jest tajemnicą, że jedną z najważniejszych witamin, jakich wymaga nasz organizm jest witamina C. Jako jej nośnik, kojarzymy najczęściej cytrynę i inne cytrusy. Czy trafnie?

Nie tylko cytryny

Wbrew powszechnej opinii, w cytrynach substancji, jaką jest kwas askorbinowy, czyli witamina C, nie ma za wiele. Właściwie, to w porównaniu do innych owoców i warzyw, w cytrynie tej witaminy jest bardzo mało. Niemal tyle samo można odnaleźć w pomidorze, a już całkowicie biją cytrynę na głowę takie owoce, jak: kiwi, czarna porzeczka, truskawki, mango, pomarańcza, papaja, czy warzywa, jak: brokuł, brukselka, jarmuż, a w szczególności papryka. W jednej czerwonej papryce jest nawet dziesięć razy więcej witaminy C niż w cytrynie. Jest jednak jeszcze jedna roślina, niestety nie występuje w Polsce, której owoce są zaskakująco hojne w ową witaminę. Okazuje się, że plasuje się ona pod tym względem na pierwszym miejscu. Chodzi o acerolę.

Acerola – najlepsza witamina C

Acerola to krzew, naturalnie występujący na terytorium Ameryki Środkowej. Nazywana inaczej „wiśnią z Barbados”, ponieważ jej owoce witamina-cwyglądem nieco są podobne do wiśni. Są niewielkie i jasnoczerwone. Spożywane są na całym świecie nie ze względu na smak, ale na swoje właściwości. Witamina C naturalna substancja, znajdująca się w tym owocu w wielkim wręcz stężeniu, spopularyzowała jego użycie dla celów medycznych. Owoce aceroli są dość nietrwałe, posłużą się do zjedzenia maksymalnie do trzech dni po zerwaniu. Dlatego też, na ich bazie, tworzy się liczne wyroby spożywcze i lecznicze, takie jak acerola tabletki, ale też dżemy, syropy, galaretki, soki. Znane jest też mrożenie puree lub pulpy z aceroli i eksportowanie jej na rynki innych krajów w takiej właśnie postaci.

Do czego potrzebna nam witamina C?

Wszyscy wiedzą, że jest potrzebna, mało kto choćby całkowicie zdaje sobie sprawę, jakie ma witamina C właściwości. Kwas askorbinowy (czyli witamina C) dostarczany organizmowi we właściwych dawkach, wzmacnia jego odporność. Dzięki temu, chronić przed między innymi przeziębieniem. Nie trzeba studiować medycyny, żeby wiedzieć, że na pierwsze oznaki przeziębienia jest najlepsza witamina C. A zatem wiele osób, spostrzegłszy u siebie objawy, takie jak katar, kaszel, ból gardła, czy podwyższona temperatura, udaje się do kuchni, zaparzyć sobie herbatę z cytryną. Zalewając niestety sok z cytryny wrzątkiem, zabija się, już i tak małe ilości witaminy C obecne w tym owocu. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z dobrodziejstw innych owoców i warzyw, spośród których acerola wybija się na prowadzenie, pod względem zawartości kwasu askorbinowego. Naturalnie, acerola nie występuje w Polsce, nie zerwiemy jej więc w ogródku, ani nie kupimy na targu czy w sklepie. Nie ma jednak problemów z zakupieniem jej w postaci suplementu diety, takiego jak acerola tabletki.

Rola witaminy C w organizmie nie kończy się jednak na zapobieganiu przeziębieniom. Jej obecność pomaga ograniczać ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych, zakaźnych, jak też cukrzycy. Jest winna za prawidłowy proces wchłaniania żelaza, a zatem zapobiega anemii. Witamina C jest też konieczna dla prawidłowej syntezy kolagenu w organizmie.