Na nasz stan zdrowia oraz wygląd działa wiele czynników. Brak niektórych z nich wyraźnie odbija się na stanie włosów skóry czy paznokci. Do takich substancji należy też biotyna, czyli witamina B7.

Czym jest biotyna?

Biotyna jest obecna w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Należy do witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej właściwościach występuje siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest magazynowana w wątrobie. Uczestniczy w procesach przemiany materii, uczestniczy w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest niezbędna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta u dzieci, w przypadkach zaburzeń trawiennych, podczas zażywania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Właściwości biotyny

Biotyna na włosy jest witaminą niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak samo jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Docierając do komórek, zaopatruje je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są mocniejsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i znajdująca się w niej siarka wnika wprost do cebulki włosa, budując ją. Powstrzymuje też siwieniu włosów oraz ich wypadaniu.

Witamina B7 uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspomaga pracę tarczycy oraz uczestniczy w tworzeniu protrombiny, która odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna działa na właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień odczuwania bólu. Współdziała ze składnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie polepszając kondycję układu kostno-stawowego. Biotyna normuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest niezbędna u osób chorych na cukrzycę.biotyna-na-wlosy-krzem

Niedobór biotyny

Niedobór biotyny w organizmie manifestowany jest poprzez wiele objawów, widocznych już gołym okiem. Przede wszystkim pogarsza się kondycja naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, najczęściej usłana wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na złamania, włosy wypadają i siwieją. Dostrzegajmy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.

Z perspektywy układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, manifestujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.
Pojawia się podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Skąd brać biotyna na włosy w tabletkach

Aby uniknąć negatywnych skutków niedoboru biotyny, można zażywać ją w formie naturalnej lub w postaci suplementów. W naturze znajduje się w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród produktów roślinnych największą ilość biotyny posiadają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a oprócz tego orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy właściwej dawki biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wtedy powinniśmy zadbać o suplementację. Również, gdy mamy kłopot z łysieniem, wtedy pomoże biotyna na włosy.

Oceny o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednak na efekty potrzeba trochę poczekać. Niektórzy dostrzegają poprawę już po dwóch tygodniach, jednak przeciętnie są to dwa miesiące. Właściwym czasem terapii biotyną, ze względu na wolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.